Mano vaikas negali parodyti empatijos

Empatija – sugebėjimas jaustis kitiems ir protiškai atsinešti savo vietą – vystosi kaip vaiko amžius. Kadangi empatija yra išmokta, jūs kaip tėvas gali padėti skatinti empatinį elgesį ir supratimą. Tam tikru amžiumi empatijos stoka yra visiškai normalus vystymosi bruožas. Jei jūsų vaikas ir toliau trūksta empatijos, kai jis tampa vyresnis, pasikalbėkite su savo gydytoju, kad gautumėte nuomonę apie tai, ar tai yra įprasta jo amžiaus.

Vaiko amžius

Tai nerealu tikėtis, kad vaikas iki 5 metų tikrai susidurs su kitais, o vaikas, kuris dar neturės galimybės užsidirbti kito asmens batais. “BabyCenter” svetainės duomenimis, tikra empatija kitiems paprastai neprasideda iki 8 ar 9 metų amžiaus. Jei jūsų vaikui nėra tokio amžiaus simpatijos empatija kitiems, arba, atrodo, nesupranta, kodėl manote, kad jam trūksta empatijos, jis gali turėti psichologinę problemą, stabdančią jo supratimą.

Pagalbiniai veiksniai

Vaikas, turintis dėmesio deficito hiperaktyvumo sutrikimą, gali sunkiai suprasti empatiją. Vaikams, kurie yra per daug patyrę tėvų ir globėjų emocinių jausmų, taip pat gali kilti sunkumų ugdant empatiją kitiems, paaiškina vaiko psichiatras dr. Lianė Leedom. Vaikams, turintiems asmenybės sutrikimų, tokių kaip narcisizmas, pasienio asmenybės sutrikimas ir antisocialus asmenybės sutrikimas, gali būti sunku suvokti empatiją. Pasak “Ledomos”, vaikams, turintiems priklausomybę, gali trūkti empatijos kitiems.

Empatijos ugdymas

Jūs galite ir turėtų dalyvauti jūsų vaiko empatijos ugdymo procese. Net jei jūsų vaikas yra labai jaunas, galite pasikalbėti su ja apie tai, kaip malonu padėti kitiems. Nors vaikas nuo 2 iki 3 metų tiksliai nesupranta, kodėl tai jausmas gerai, jūs galite paskatinti pasididžiavimą, kurį ji jaučiasi, kada ji kūdikį perkelia į žaislą ar pasitenkina verkiančiu draugu. Iki 5 metų, jūsų vaikui pasiūlant hipotetines situacijas, klausia, kaip ji įsivaizduoja, kad draugas jaučiasi, jei kažkas juokėsi dėl savo klaidų ar jaudinosi. Suteik savo vaikui jausmų žodžius, kuriuos ji išreiškia – pasakykite jai, kad ji atrodo bjaurus, veikia piktažiški arba labai susijaudinusi apie naują žaislą. Modelio empatija ir pagirti elgesį, kuris rodo empatiją kitiems.

Pavojaus ženklai

Nepakankama empatija paauglystėje ar paauglystėje gali būti vienas psichiatrinių sutrikimų įspėjimo ženklas. Kiti požymiai, kurie turėtų būti susiję su tėvais ieškoti medicininės pagalbos ir patarimų, yra žiaurumas gyvūnams, ugnies nustatymas, dažnas melas, smulkių kaltės, priekabiavimas, patyčios kitiems, agresyvus elgesys, neatsakymas į bausmę ir trūksta ar gailestingas. Pasitarkite su savo gydytoju, jei pastebėjote šiuos vaistus. Apsvarstykite prašymą kreiptis dėl psichinės sveikatos priežiūros paslaugų teikėjo arba šeimos terapijos.